Nowoczesna łazienka bez barier

Nowoczesna łazienka bez barier

Osoby starsze lub niepełnosprawne często borykają się z ograniczeniami ruchowymi. Aby ułatwić im codzienność, warto zastanowić się nad stworzeniem w mieszkaniu łazienki bez barier – takiej, w której będą mogły wygodnie uporać się z higieną i pielęgnacją ciała.
 

 

Prysznic przystosowany do potrzeb

Najwięcej trudności w czasie korzystania z łazienki mogą przysporzyć kąpiele. Wchodzenie do wanny o wysokich ściankach nie wchodzi w grę, a często i kabiny prysznicowe mają zbyt wysokie brodziki. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazują się prysznice walk-in – pozbawione brodzika i drzwi, a dzięki temu pozostawiające otwartą przestrzeń na całą łazienkę. Do takiej strefy kąpielowej można wygodnie podejść, a nawet podjechać wózkiem, a następnie przenieść się na siedzisko. Oprócz aspektów praktycznych, prysznic walk-in cieszy się także doskonałymi walorami dekoracyjnymi – ten tutaj wykończony w kolorach drewna jest minimalistyczny, nowoczesny i pięknie nawiązuje do natury.

 

Strefa umywalkowa dla każdego

Tak prozaiczny element wyposażenia łazienkowego, jak umywalka, również może przysporzyć trudności osobom niepełnosprawnym – w szczególności tym na wózkach. Szafki podumywalkowe lub obszerne postumenty uniemożliwiają wygodne podjechanie i skorzystanie z bieżącej wody. Dlatego też zdecydowaliśmy się na umywalkę mocowaną do ściany z dekoracyjnym syfonem bez obudowy. Nad umywalką wisi lustro, a całość znajduje się na tle czarnej ściany – po bokach zaś aranżację ocieplają drewniane elementy.
 

 

Toaleta bez barier, ale z uchwytami

Miska WC zawieszona na odpowiedniej wysokości powinna być komfortowa w użytku zarówno dla osób z ograniczeniami ruchowymi, jak i bez nich. Te pierwsze mogą mieć jednak kłopot ze wstaniem z toalety, dlatego też po obu jej stronach zamontowaliśmy uchwyty, za które można się złapać i podciągnąć. Postaraliśmy się jednocześnie, aby pasowały do aranżacji – pięknie ją uzupełniają i nie rzucają się w oczy.