Łazienka w bloku – zaplanuj
Każda łazienka niezależnie od metrażu wymaga dobrego projektu, dzięki któremu przestrzeń będzie funkcjonalna, przestronna i estetyczna. Należy zastanowić się nad tym, jakie urządzenia i sanitariaty są w jej przypadku niezbędne, a następnie dobrze je rozplanować, tak aby nie zakłócały wystroju i nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Niemniej istotny jest również główny kolor. Wybierając kolorystykę do małego wnętrza, najbezpieczniejszym rozwiązaniem są oczywiście jasne tonacje, które z łatwością można ożywić dodatkami w żywych kolorach.
Uniwersalnym wyborem jest oczywiście biel. Wiadomo jednak, że nie każdemu odpowiada aż tak wizualnie chłodne wnętrze. Jeśli podoba Ci się surowy minimalizm, postaw na białe kafelki i ocieplenie przestrzeni w postaci drewnianych dodatków. W przeciwnym razie skorzystaj z innych równie odpowiednich do małej łazienki w bloku kolorów takich jak błękit, pudrowy róż, pastelowa zieleń lub jasny fiolet. W przypadku nowoczesnej stylistyki sprawdzą się również różne odcienie szarości.
Mała toaleta w bloku – jakie płytki wybrać?
Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Mimo że na rynku dostępne są różne materiały wykończeniowe, niezmienną popularnością się płytki ceramiczne. Za ich pomocą z łatwością można wykończyć zarówno ściany, jak i podłogi. Wybierając wariant do małego wnętrza, postaw na połyskujące powierzchnie, które odbijają światło, a jednocześnie rozświetlają pomieszczenia oraz optycznie dodają im przestronności. Połysk można wprowadzić do wnętrza również za pomocą lakierowanych mebli łazienkowych oraz chromowanej armatury.
Czy błyszczące kafelki ceramiczne to jednak wszystko, co jest potrzebne w małej łazience? Istnieje wiele trików, które sprawią, że przestrzeń będzie wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości. Pierwszym rozwiązaniem są… wielkoformatowe płytki, a nie wbrew pozorom małe kafelki, które świetnie się sprawdzają, ale w dużych pomieszczeniach. Znaczenie ma także sposób układania podłogowych kafli. Układając płytki prostokątne pionowo, można optycznie dodać pomieszczeniu wysokości. Z kolei montaż kafli poziomo sprawi, że wnętrze będzie wydawało się szersze.
Co jeszcze można zrobić, aby optycznie powiększyć małometrażową łazienkę?
W większości łazienek znajduje się pralka i kosz na brudną bieliznę. W małych pomieszczeniach warto pomyśleć o zabudowie tych elementów, a wówczas przestrzeń optycznie się powiększy. Jest to doskonały sposób, dzięki któremu można zachować estetykę i funkcjonalność przestrzeni. To również większy komfort użytkowania wnętrza oraz oszczędność miejsca. Aby zachować spójność aranżacji, do wykonania zabudowy konieczne jest użycie frontów o tym samym wyglądzie co pozostałe meble łazienkowe. Jeśli jednak nie boisz się sprawdzonych wyzwań? Zestaw białe i czarne powierzchnie szafek lub zdecyduj się na duet bieli i drewna.
Nieduża łazienka w bloku to miejsce, w którym najlepiej sprawdzą się wiszące szafki podumywalkowe wprowadzające do przestrzeni lekkość wizualną, ale także wisząca ceramika łazienkowa. Wybierając podwieszane elementy wyposażenia, powierzchnia podłogi nie zostaje zmniejszona, co jest wyjątkowo ważne nie tylko w kwestii wizualnego odbioru, ale także wygody korzystania z łazienkowego wnętrza. Dzięki dostępnym na rynku nowoczesnym rozwiązaniom urządzenie komfortowej w użytkowaniu małej łazienki nie stanowi najmniejszego problemu.
Prysznic czy wanna?
Jesteś fanem kąpieli z bąbelkami, ale masz obawy, że wanna nie jest dobrym rozwiązaniem do małej łazienki w bloku? Nic z tych rzeczy! Dobry projekt uczyni cuda! Nawet w przypadku naprawdę niedużego metrażu, w łazience może znaleźć się wanna. Wystarczy wybrać jeden z modeli dostępnych w najmniejszym rozmiarze i ustawić go w rogu łazienki. Innym pomysłem jest ulokowanie małej wanny na środku ściany i wykorzystanie miejsc po jej bokach na zaadaptowanie mebli, najlepiej wiszących szafek, które wizualnie odciążą przestrzeń.
WC w bloku to również inne inspiracje, na przykład kabina prysznicowa walk-in, czyli prysznic bez brodzika, a jedynie szklana ścianka zamontowana bezpośrednio na podłodze. Rozwiązanie to jest lekkie wizualnie, ale warto podkreślić również inne jego zalety. To także zdecydowanie mniej powierzchni do czyszczenia oraz swobodne wchodzenie i wychodzenie spod prysznica, co jest dogodne zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz dzieci. Jeśli metraż pomieszczenia nie jest aż tak ograniczony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w małej łazience znalazła się tradycyjna kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem.
Oświetlenie i akcesoria w małej łazience w bloku
Aranżacja WC w bloku, choć z pozoru wydaje się trudna, w rzeczywistości wymaga wyłącznie dobrego planu, który z łatwością można samodzielnie przygotować, korzystając z naszych inspiracji. W małej łazience warto zatroszczyć się o oświetlenie o ciepłej barwie światła, która ma działanie relaksujące, rozluźniające i uspokajające. Ponadto wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę oraz odpowiednio je rozświetla. Nieduże wnętrza to przestrzenie wręcz stworzone do tego, aby znalazło się w nich kilka źródeł światła, również tych o chłodnej barwie, która pozwala uzyskać efekt głębi.
Jedno górne światło i halogenowe oczka lub kinkiety – małe łazienki warto doświetlać w każdy możliwy sposób. Wybór właściwego oświetlenia jest bardzo ważny. Światło potrafi zmieniać wygląd wnętrz, ale ma również wyjątkowy wpływ na nasze samopoczucie, a łazienka to przecież jedno z tych pomieszczeń, w którym szukamy ukojenia, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Z tego względu warto dobrze zastanowić się nad rodzajem jej oświetlenia.
Jakie lustro sprawdzi się w małej łazience?
W małych łazienkach w bloku sprawdzają się dobrze przemyślane aranżacje, które sprawiają, że przestrzeń jest funkcjonalna i estetyczna, a przede wszystkim podoba się domownikom. Oprócz wiszącej miski WC, nowoczesnych szafek umywalkowych w wersji podwieszanej oraz odpowiedniej kolorystyce w małych wnętrzach łazienkowych warto postawić na bezramowe lustro. Powiększa optycznie przestrzeń i sprawia, że prezentuje się bardziej elegancko. Dzięki odbiciu nawet najmniejsza łazienka 4 m2 będzie wizualnie przestronna, a radość z funkcjonowania w niej jeszcze większa.
W niedużej łazience warto ulokować lustro od samej podłogi aż po sufit, co powiększy przestrzeń zarówno w pionie, jak i poziomie. I choć wciąż będą znajdowały się w niej te same elementy wyposażenia, okaże się wyjątkowo lekkim wizualnie wnętrzem, za co odpowiada również odbicie refleksów świetlnych. Odpowiednie oświetlenie i duże bezramowe lustro to praktyczny duet, obok którego nie można przejść obojętnie.
Czy w małej łazience jedynym rozwiązaniem jest minimalizm?
Łazienka w bloku niejedno może mieć imię. Mimo że z reguły jest niedużą przestrzenią, można urządzić ją w taki sposób, że będzie wyglądała na znacznie większą, niż jest w rzeczywistości. Niekoniecznie musi gościć w niej surowy minimalizm. Nowoczesne aranżacje można urozmaicać niebagatelnymi dodatkami, a nawet fakturą oraz rodzajem wybarwienia mebli. Mała łazienka może być glamour, industrialną lub klasyczną, a nawet retro.
Choć w przypadku małego metrażu najlepiej sprawdza się minimalistyczny wystrój, łazienkę w bloku można urządzić według własnego upodobania, kierując się wskazówkami znajdującymi się w tym artykule. Ponadto warto pamiętać, że im mniej akcesoriów łazienkowych pozostawionych na zewnątrz, tym lepiej dla wystroju i więcej możliwości aranżacyjnych, choćby takich jak kolorowe dodatki w postaci stylowych mydelniczek, kubków czy zestawów na szczotki WC.